Postaw na energooszczędne budownictwo
Obecnie tematem numer jeden jest budownictwo energooszczędne. Jeśli więc planujesz budowę domu, postaraj się zastosować wszelkie możliwe rozwiązania projektowe, architektoniczne i budowlane, aby był to dom energooszczędny.
Dlaczego energooszczędność jest ważna?
Głównie dlatego, że pomoże Ci zaoszczędzić masę pieniędzy. Fakt, początkowo należy potraktować to jako inwestycję, ponieważ materiały budowlane i inne rozwiązania mogą więcej kosztować, ale w ostatecznej kalkulacji wychodzi się in plus.
Na co zwracać uwagę przy budowie domu
Przede wszystkim na wykonawców. Nie od dziś wiadomo, że to od jakości wykonania zależy, jak długo dom po prostu będzie stać. I czy będzie spełniać swoje zadanie. Owszem, jakość i ilość wykorzystanych produktów budowlanych również ma znaczenie, ale to od techniki wykonania zależy „być albo nie być” każdej budowli.
Zatem zasada nr 1: Pilnuj swoich wykonawców.
Jak budować energooszczędnie
Poniżej garść porad podzielonych na poszczególne etapy budowy domu. Należy wziąć pod uwagę, że wszystko zależy od ilości posiadanej gotówki; jeśli można siegnąć po inne rozwiązania, które dadzą taki sam efekt – nie ma żadnych przeciwwskazań.
Fundamenty i podłoga na gruncie
Niezbędne minimum to zadbanie o ocieplenie fundamentu tradycyjnego z dwóch stron zgodnie z zasadą: 10 cm styropianu plus podłoga na gruncie ocieplona 20 cm styropianu. Następna rzecz to zadbanie o fundamentową płytę bez ogrzewania z izolacją 30 cm oraz izolację pod wylewkę 20 cm.
Pamiętaj, że każde dodanie styropianu skutkuje koniecznością ponownego przeliczenia wysokości osadzenia otworów drzwiowych i okien.
Maksymalnie możesz ocieplić fundament z dwóch stron, wykorzystując styropian xps 15 cm oraz ocieplić podłogę 20 cm styropianem. Do tego dochodzi płyta fundamentowa z izolacją 30 cm plus izolacja na płycie pod wylewki 20 cm.
Ściany zewnętrzne
W przypadku ściany dwuwarstwowej zastosuj ceramikę, gazobeton lub silikat 24 cm, nie zapominając o styropianie 20 cm. Jest to minimum. W przypadku maksymalnego użycia może zwiększyć warstwę styropianu do 30 cm, nie zapominając o oddzieleniu ścian nośnych bloczkami izolacyjnymi od fundamentów.
Warto wiedzieć, że samo pogrubienie styropianu nie powoduje wzrostu oszczędzanej energii, niektórzy twierdzą, że w ten sposób można ten współczynnik zwiększyć o 50%. Nie można również zapomnieć, że wymaga to jednocześnie montażu okien o bardzo wysokiej klasie izolacyjności w warstwie ocieplającej, co nie jest rozwiązaniem tanim.
Ściany wewnętrzne
Pamiętaj o tym, że konieczne jest zadbanie o dobrą izolacyjność ścian, które oddzielają pomieszczenia nieogrzewane i ogrzewane. Możesz to zrobić przykładowo poprzez pogrubienie samej ściany, np. do 36 cm, lub tez używając po prostu izolacji.
Stropy i dachy
Jeśli chodzi o zastosowanie stropu, wszystko zależy od rodzaju domu. Tak na przykład w domu piętrowym lub z wydzielonym poddaszem do użytku zalecane jest użycie stropy Teriva ze styropianem jako warstwa wygłuszająca. W zwykłym domu parterowym wystarczy strop drewniany z podwieszanym sufitem z płyt gipsowo-kartonowych. Pamiętaj, że w przypadku tych stropów, pokrycie dachowe możesz użyć dowolnie – nie ma tutaj żadnych wytycznych.
Nie zapomnij o zastosowaniu folii paroizolacyjnej, wełnie lub styropianie między krokwiami.
Okna
Minimum jeśli chodzi o rodzaj okna, to okna o współczynniku U=1 W/m2K, gdy maksimum to U=0,6 W/m2K. W obu przypadkach stosuje się tak zwany ciepły montaż. Zadbaj o to, aby okna o większej izolacyjności były umiejscowione od strony północnej, a od południowej – te, które przepuszczają promienie słoneczne.
Instalacje
Zastanów się nad rekuperacją. Ona jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zapewnienie klimatyzacji i wentylacji w pomieszczeniach. Jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Inne rozwiązania to oczywiście instalacja solarna (którą obecnie możemy zobaczyć nawet na małych domach rodzinnych) oraz zadbanie o nisko energetyczne źródła światła i urządzenia z niskim poborem energii.
____
Temat budownictwa energooszczędnego w tym miejscu się nie wyczerpuje.
Zapraszamy do zapoznania się z działem PORADY, gdzie sukcesywnie zamieszczamy artykuły na temat odzysku ciepła i atutów stosowania rozwiązań energooszczędnych w budownictwie.